گواهینامه ی ssl چیست؟

گواهینامه ssl چیست؟ توضیحات کامل و ساده + بیان تمام نکات ❤️

گواهینامه ssl چیست موضوعی است که در این آموزش از رعد آموز به صورت کامل به آن خواهیم پرداخت. آیا تا به حال به آدرس ها که با http یا با https شروع می شوند دقت کرده اید؟ این موضوع بیشتر در مرورگر کروم و در صفحات پرداخت به چشم می خورد.

این s کوچک چه کاری انجام می دهد؟

به صورت ساده و کلی این s اضافه یعنی سایتی که در آن حضور دارید از امنیت به نسبت بالایی برخوردار است، اطلاعاتی که با آن مبادله می کنید رمزگذاری شده اند و فقط بین شما و همان وبسایت باقی می مانند. فناوری این s کوچک به نام ssl شناخته می شود. ssl مخفف عبارت Secure Sockets Layer که به معنی «لایه اتصال امن» است می باشد.

در ادامه مبحث گواهینامه ssl چیست را بیشتر باز می کنیم تا به صورت کامل متوجه این مبحث شوید.

اطلاعات چگونه دزدیده می شوند؟

برای اینکه موضوع گواهینامه ssl چیست را بهتر متوجه شوید باید بدانید که اطلاعات شما چگونه دزدیده می شوند. اطلاعاتی که بین شما و فضای اینترنت رد و بدل می شوند امکان دزدیده شدن دارند و یک هکر یا خرابکار حرفه می تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند و از آنها علیه شما استفاده نماید. نمونه ی این مثال عینا در تمامی خرید های اینترنتی رویت می شود. به عنوان مثال زمانی که شما در حال وارد کردن رمز کارت بانکی خود هستید ممکن است آن به سرقت برود و بر علیه شما استفاده شود. اما رخ دادن این انتفاق زمانی ساده آسان می شود که اقدامات امنیتی در آن سایت انجام نگرفته باشند.

چرا گواهینامه ssl خیلی مهم است؟ - رعد آموز

چرا گواهینامه ssl خیلی مهم است؟

شما یک نامه را در نظر بگیرید که تا به دست صاحبش برسد چندین بار دست به دست می شود. حال اگر جایی از این روند مشکل داشته باشد و کسی نامه ی شما را بخواند چه؟ هزار و یک بلا ممکن است بر سر شما بیاید. به همین خاطر برای اینکه این اتفاق رخ ندهد می توانید از رمزنگاری استفاده کنید. در این صورت تنها خودتان می توانید آن رمز ها را بازگشایی کنید. کار گواهینامه ssl هم به صورت کلی همین است.

اوپس! پیشنهاده میشه این آموزش رو بخونی  dns چیست؟ چه کاربردی دارد؟

گواهینامه ssl چیست؟

این گواهینامه برای امن کردن پروتکل هایی نظیر http ،IMAP ،LDAP و… مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند اطلاعات خامی که قرار است از یک کانال ارتباطی غیر امن عبور کنند بر اساس یک سری الگوریتم های خاص رمزنگاری می شوند. سایت ها با این کار محرمانه بودن اطلاعات شما را در طول انتقال به صورت کامل تضمین می کنند.

در ادامه ی موضوع گواهینامه ssl چیست باید بدانید که برخی شرکت هایی که از نظر یک سری منابع معتبر تایید شده اند گواهینامه ای را برای دامنه ی سایت صادر می کنند. سپس مدیران سایت باید آن را بر روی سایت خود فعال کنید تا رمزنگاری صورت بگیرد. گواهینامه های ssl که از شرکت های معتبر صادر می شوند به عبارت دیگر به ما کمک می کنند که حتی در صورتی که اطلاعات دزدیده شدند چون که به روشهای مختلف رمزنگاری شده اند قابل استفاده نباشند.

گواهینامه ssl چگونه کار می کند؟

بعد از اینکه متوجه شدید گواهینامه ssl چیست باید بدانید که روش کار این گواهینامه ssl چیست؟

ssl در واقع پروتکلی است که اطلاعات را به صورت یک کلید رمزنگاری می کند. زمانی که قرار است یک سری اطلاعات که به صورت ssl هستند به سرور یک سایت که دارای گواهینامه ssl است ارسال شوند. ابتدا یک کلید اطلاعات را که بین سرویس دهنده(سرور سایت) و سرویس گیرنده (کاربر) مبادله می کند و آنها را به شیوه های خاص رمزنگاری می کند. ساختن این کلید مراحل متفاوتی را دارا می باشد.

چگونه در یک سایت به صورت کلی گواهینامه ssl فعال می شود؟

  1. در اولین مرحله باید تمامی لینک و آدرس های سایت از http به https انتقال پیدا کنند.
  2. به یکی از منابع معتبر صادر کننده ی ssl مراجعه نمایند و کد مخصوص خود را دریافت نمایید.
  3. در قسمت گواهینامه ssl پنل هاست خود کد گواهینامه خود را وارد کنید.(اگر در مورد با هاست اطلاعاتی ندارید می توانید مقاله ی آموزشی هاست چیست را مطالعه فرمایید.)
  4. و تمام !به همین راحتی به پایان رسید. در صورتی که قصد دارید گواهینامه ssl را فعال نمایید می توانید آموزش فعال سازی گواهینامه ssl را مطالعه نمایید.
اوپس! پیشنهاده میشه این آموزش رو بخونی  هاست وردپرس چیست؟ توضیحات کامل

در ادامه ی گواهینامه ssl چیست انواع گواهینامه ssl کدامند؟

انواع گواهینامه ssl - رعد آموز

قبل از اینکه اقدام به خرید گواهینامه ssl کنید باید اطلاع کامل در مورد با انواع گواهینامه ssl داشته باشید.

به صورت کلی سه نوع گواهینامه ssl وجود دارد که سطوح امنیتی هر کدام از آنها از زمین تا آسمان با هم متفاوت هستند. مثلا برای سایت های فروشگاهی ساده گواهینامه OV پیشنهاد می شود. برای سایت هایی که هیچ اطلاعات حساسی ندارند هم گواهینامه DV مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین گواهیمنا ی ssl که وجود دارد و سطح امنیت بسیار بالایی دارد و برای سایت هایی با اطلاعات حساس مورد استفاده قرار می گیرد گواهینامه  EV است.

سطح امنیت گواهینامه SSL به ترتیب از بیشتری به کمترین:

  1. گواهینامه EV
  2. گواهینامه OV
  3. گواهینامه EV

چگونه متوجه شویم که آیا یک سایت دارای گواهینامه ssl است یا خیر؟

این سایت گواهینامه ی ssl داره؟ - رعد آموز

این کار، بسیار ساده است اما بسیار حیاتی و مهم می باشد. در اولین مرحله باید توجه کنید که آدرس سایت با http شروع شده است یا با https است.

اگر با http شروع شده بود که یعنی گواهینامه ssl بر روی آن سایت نصب نشده است. ولی اگر با https شروع شده بود یعنی از یک گواهینامه استفاده می کند ولی در این مرحله نمی توانید اطمینان پیدا کنید که آیا گواهینامه از یک شرکت مورد تایید صادر شده است یا خیر. برای اطمینان از این مورد در مرورگر کروم یا فایرفاکس به نشان قفل کنار آدرس سایت دقت نمایید. اگر قفل به رنگ سبز بود که خیالتان راحت شود. روش دیگر هم که وجود دارد می توانید روی قفل کلیک کنید تا خود مرورگر به شما بگوید آیا گواهینامه ssl در سایت به درستی قرار گرفته است یا خیر. می توانید این تست را همین حالا با سایت رعد آموز انجام دهید.

منظور از اعتماد سازی با گواهینامه ssl چیست؟

همانطور که گفته شد در صورتی که یک سایت از گواهینامه ssl استفاده نکند قفل مرورگر به رنگ زرد نمایش داده می شود و به کاربر پیغام می دهد که اطلاعات حساس را در  این سایت وارد نکنید. این پیغام به مقدار خیلی زیادی اعتماد کاربران را نسبت یک سایت کاهش می دهد و در نتیجه باعث کاهش میزان زیاد کسب درآمد از سایت می شود. ولی برعکس زمانی که از گواهینامه ssl استفاده نمایید پیغام، اطلاعاتی که در این سایت وارد می کنید رمزنگاری شده اند به کاربر نمایش داده می شود. این مورد در ارتباط زایادی به مبحث این آموزش تحت عنوان گواهینامه ssl چیست نداشت ولی چون خیلی مهم بود گفته شد.

اوپس! پیشنهاده میشه این آموزش رو بخونی  سرور مجازی چیست؟ توضیحات کامل و ساده

از کجا گواهینامه ssl بخریم؟

بعد از متوجه شده معنا و مفهوم کلی گواهینامه ssl و درک کامل معنای سوال گواهینامه ssl چیست به سراغ این می رویم که این گواهینامه مهم و سرنوشت ساز را از کجا تهیه کنیم؟

طبق تحقیقات رعد آموز در مورد با بهترین ارائه دهنده گاه گواهنامه ssl متوجه شدیم که بهترین شرکتی که گواهینامه ssl صادر می کند و خدمات پس از فروش گواهینامه ssl و نصب رایگان را خدمت شما ارائه می دهد سایتی است که از دکمه زیر می توانید به آن مراجعه کنید.

حرف آخر

گواهینامه ssl یکی از حیاتی ترین اموری است که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد. سایتی که گواهینامه ssl داشته باشد اطلاعات شما را با بیشترین امنیت ردوبدل می کند و خیال شما از به سرقت رفتن اطلاعات راحت راحت است. هر گونه سوالی در مورد با این آموزش تحت عنوان گواهینامه ssl چیست دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ داده شود.

5/5 - (1 امتیاز)